Egészen hihetetlen, de az első ismert és fennmaradt magyar nyelvű hangfelvétel éppen egy emblematikus történelmi személyiség hangján szólal meg. Az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában található az a két fonográfhenger, melyen Kossuth Lajos az aradi vértanúk emlékművének felavatása alkalmából üzent haza önkéntes torinói száműzetéséből. Az 1890. szeptember 20-án készített felvétel nagyon érdekes körülmények között született, ugyanis Kossuth idegenkedett az akkor még újnak számító technikától, s csak némi csellel sikerült rávenni arra, hogy az ördögi masinába mondja el beszédét.
A hangfelvételt sajnos nem kímélte az idők vasfoga, s csak alapos szakértői munkával sikerült megmenteni belőle azt, ami még menthető volt. Az alábbiakban – a Kossuth-beszéden túl – öt olyan felvételt teszünk közzé, melyen a hazai művészet kiemelkedő alakjai hallhatók-láthatók.
Kossuth Lajos hangja az aradi vértanúk emlékművének felavatása alkalmából küldött üzenetén
Babits Mihály szavalja az Esti kérdés című versét
Karinthy Frigyes szintén saját szerzeményét szavalja a fennmaradt felvételen
Pilinszky János Apokrif című szerzeménye hallható a költő előadásában
Weöres Sándort láthatjuk és hallhatjuk egy portréműsorban
Végül pedig egy nagyon ritka felvétel: Kosztolányi Dezső feleségével. Sajnos itt csak mozgóképen láthatjuk a költőt, hanganyagot nem tartalmaz a felvétel